Завідувач кафедри

Фрицький Юрій Олегович

3авідувач кафедри конституційного, адміністративного та фінансового права Інституту права та суспільних відносин Університету «Україна», д.ю.н., професор

Юрій Фрицький: «Через терни до зірок»

Юрій Олегович Фрицький народився у 1957 році. Він – корінний киянин і дуже цим пишається. З медаллю закінчив школу, з червоним дипломом «червоний університет». Батько – юрист, доктор права, професор, мати – мовознавець, лінгвіст. Так що особливого вибору не було. В університеті разом із ним вчилися дуже відомі зараз люди: народні депутати Володимир Миколайович Стретович, Микола Васильович Оніщук (згодом – Міністр юстиції України). Однокурсницею була Ніна Корпачова – уповноважений Верховної Ради з прав людини, нинішній декан юридичного факультету Володимир Андрейцев і багато, багато інших публічних людей. У той час юристів випускали тільки 4 вузи України. Зараз, практично, кожен ВНЗ випускає юристів. Але потрібно розрізняти випускників і фахівців. Так от, фахівців справжніх, які дійсно зараз затребувані на ринку праці, мало.

У 1979 році закінчив Київський державний університет ім. Т.Г. Шевченка, юридичний факультет за спеціальністю «Правознавство» (диплом із відзнакою В-1 № 533579). У 1994 році закінчив Німецьку Академію менеджменту м. Целе, Німеччина. (міжнародний сертифікат). У 1995 році закінчив Міжнародний інститут менеджменту Гернштайн (м. Відень, Австрія) (міжнародний сертифікат).

Кандидат юридичних наук з 1985 року (диплом ЮР № 003181). Вчене звання доцента присвоєно в 1991 році. (атестат ДЦ № 000130).

Доктор юридичних наук із 2009 року. Дисертацію захистив у спеціалізованій вченій раді Д 26.867.01 Інституту законодавства Верховної Ради України за спеціальністю 12.00.02 – Конституційне право; муніципальне право (диплом ДД № 007713).

– Юрій Олегович! Як Ви сформулюєте таке поняття, як вища освіта?

– Що таке вища освіта? Це, по-перше, – диплом і, по-друге, – знання і диплом. На превеликий жаль, багато наших заочників обирають перший варіант, тому що їм для працевлаштування потрібна «корочка», як вони говорять. Я ж закликаю наших дорогих студентів обирати знання. Це ж легко перевіряється. Приходячи на роботу, людина отримує певне завдання. Як правило, молодих фахівців беруть із двомісячним випробувальним терміном. Природно, якщо людина перший раз не виконає завдання, другий раз виконає погано, звичайно, керівник скаже: «Ви нам не підходите». Банківських юристів зараз не готують ніде. А такі фахівці дуже потрібні, тому що в банках є юридичні відділи, юридичні управління. Специфіка полягає в тому, що потрібно добре знати господарське право, цивільне право, корпоративне право. Потрібно, щоб студенти, майбутні фахівці могли скласти договір, договір позики, договір оренди, депозитні договори, кредитні договори і т.д. Цьому ніде не вчать. Ми вважаємо це своїм завданням, і, звичайно, студенти повинні опановувати ці знання.

Згодом, після закінчення університету, Юрій Олегович працював на практичній роботі в Міністерстві юстиції. Потім, у зв’язку з бажанням перейти на наукову роботу 10 років працював в Інституті держави і права НАН України, потім – у Політехнічному інституті на посаді доцента на кафедрі правознавства. Ректором КПІ у той час був професор Петро Михайлович Таланчук. Пізніше, в 1994 році в Університеті ринкових відносин познайомився з нинішнім першим проректором Університету «Україна» Ларисою Федорівною Романенко.

– Як формувалася Ваше професійна діяльність після закінчення Університету ім. Т.Г. Шевченка?

– 1994 рік став переломним у моєму житті в тому плані, що саме Університет ринкових відносин проводив конкурсний відбір наших фахівців на стажування до країн Європейського Союзу. Кандидату потрібно було мати вищу освіту, він повинен був працювати в бізнесі і викладати підприємницьке право. Конкурсанти повинні були володіти англійською, німецькою або французькою мовою і бути мотивованими на розвиток своїх здібностей. Метою стажування було навчання наших фахівців за кордоном для того, щоб потім вони розповсюджували свої знання в Україні. Я успішно пройшов відбір за конкурсом, оскільки добре знав німецьку мову. Я півроку був у Німеччині й успішно закінчив цю частину програми, а другу частину, що була більш практично спрямована з відвідуванням підприємств, ми провели в Австрії, у Відні. Звичайно, відбулася серйозна переоцінка цінностей. Нам читали лекції та проводили практичні заняття прекрасні викладачі, провідні професори і доценти не тільки Німеччини та Австрії, а й інших країн Європи. Окрім навчання, нам пропонували екскурсії. Ми, хто більшу частину свого життя провели за «залізною завісою», за рік об’їздили майже всю Європу, побачили прекрасні німецькі міста Гамбург, Мюнхен… Побували в Парижі. Побачили маленькі німецькі міста, де впроваджене місцеве самоврядування, яке ми зараз викладаємо нашим студентам. Воно, самоврядування, побудовано саме знизу, коли народ обирає бургомістра, і чиновники знають, що вони – тимчасові, що працюють і живуть за рахунок податків, які платять їхні платники, і народ має вплив на владу. Це зараз записано і в нашій Конституції: «Єдиним джерелом влади є народ». Але в силу своєї ментальності український народ, на жаль, не завжди виявляє таку ініціативу, яку ми бачимо в Європі. Останні події показали, наскільки активний, ініціативний народ Європи, коли він висловлює невдоволення не тільки на кухні і в транспорті, в аудиторіях, але й виходить на вулиці. Ці демонстрації мають мирний характер, але влада прислуховується до думки народу. Потрібно, щоб і наш народ був активнішим.

– А що дало Вам стажування в особистісному плані?

– Ми отримали чудове підвищення кваліфікації, удосконалили мову. Одна група, яка володіла англійською мовою, поїхала до Англії, інша, зі знанням французької мови, – до Франції. Мені ж довелося побувати в Німеччині та Австрії. Що таке Відень? Це – музична столиця світу. Там дуже цікава система: кожну неділю біля ратуші виступав класичний виконавець, а наступної неділі – рок- чи поп-виконавець. Я чув Лючано Поворотті, а наступної неділі – Депеш Мод. Потім Монсерат Кабальє, через тиждень – Роллінг Стоунс і т.д. Звичайно, атмосфера приголомшлива. Люди, які приходять туди, дуже доброзичливі. Багато студентів, які обіймаються, цілуються. Ця отмосфера передається оточуючим, жодної агресії. На відміну, на превеликий жаль, від наших, коли відбуваються концерти при великому скупченні народу.

Тому дуже важливо нинішнім студентам, коли ми живемо у відкритому світі, коли кордони відкриті, більше знайомитись один із одним: адже особистого спілкування не замінить ніщо. Треба більше виїжджати на стажування, на різного роду семінари, симпозіуми, конференції, оскільки тільки через особисті контакти можна налагодити професійні питання.

– А як склалося Ваше життя, кар’єра після закінчення стажування?

– Після закінчення стажування я повернувся в Україну, в Політехнічний інститут, а через рік роботи мене запросили на роботу до Академії муніципального управління, де я пропрацював 10 років на посаді завідувача кафедрою конституційного права, заступником декана Юридичного факультету. Цей ВНЗ, як і Університет «Україна», – неприбутковий, засновником його є КМДА, а основним напрямом підготовки студентів Юридичного факультету була підготовка фахівців для органів місцевого самоврядування. Там же працював шанований мною професор Микола Володимирович Мних, із яким ми товаришуємо вже 11 років. У 2009 році після захисту докторської дисертації я був запрошений на роботу в Університет «Україна», де мені було запропоновано очолити кафедру конституційного, адміністративного і фінансового права в Інституті права та суспільних відносин. Я викладаю курси «Конституційне право», «Права і свобода громадян», «Державне будівництво та місцеве самоврядування», «Конституційне судочинство». Через рік роботи був оголошений конкурс на посаду директора Інституту права та суспільних відносин (після закінчення контракту із попереднім директором Олександром Геннадійовичем Мурашиним). І колектив підтримав мою кандидатуру. За рік я знову повернувся до завідування кафедрою.

– Які основні програмні положення є для Вас пріоритетними як для завідувача кафедри?

– У своїй роботі ми повинні і будемо використовувати найкращий закордонний досвід та адаптувати його до національного грунту України. Будемо активніше вивчати закордонний досвід. Це означає, що студенти і викладачі повинні частіше виїжджати з ознайомчою місією в університети та інститути, з якими у нас укладені договори (як у межах СНД, так і в далеке зарубіжжя). Мені довелося три роки тому бути в Краківському університеті, де я проходив підвищення кваліфікації. Мені дуже сподобалася система освіта Польщі, сподобалися люди. Польща свого часу пішла шляхом «шокової терапії», і це дало свої позитивні результати. Майже всі країни соціалістичного табору зіткнулися з проблемою фінансової кризи пізнього соціалізму, необхідністю зняття накопиченого при соціалізмі грошового боргу і помітного стрибка інфляції на початку ринкового переходу. В Польщі політика «шокової терапії» в економіці виявилася однією з найуспішніших у країнах колишнього соціалістичного табору. Польська «шокова терапія» мала істотний вплив на українських реформаторів. Таким чином, важливо зрозуміти розвиток реформ у Польщі та виявити причини того, чому проведення політики «шокової терапії» в Україні не дало таких успішних результатів. Поляки – дуже релігійна нація, і коли ми говоримо про польську національну ідею, а ми говоримо про це останні 19 років упродовж усієї незалежності України, нам хочеться, щоб національна ідея у нас у країні об’єднала захід і схід, північ і південь. Поляки об’єднані своєю національною ідеєю. Коли загинув польський президент і більшість керівників країни, поляки приносили свічки до президентського палацу, ночами чергували, обнявшись, плакали. Такі моменти об’єднують країну. Наступне завдання кафедри ми вбачаємо у підвищенні мотивації студентів до навчання, щоб вони стали більш свідомо ставитися до оволодіння знаннями і вміннями. Тут багато що залежить від самостійності студентів. Сьогодні вони, як ми говоримо, більш «просунуті», ніж ми з Вами. Всі вони володіють комп’ютером, іноземними мовами, а то і двома. Звичайно, в цьому плані є потенціал. У своїй роботі наші викладачі все більше застосовують індивідуальний підхід, що враховує інтереси особистості. За Радянської влади всіх рівняли “під одну гребінку», а зараз ми виділяємо здібних, талановитих молодих людей і намагаємося дати можливість їм розкритися. Наступний пункт стратегії розвитку кафедри – це підвищення кваліфікації викладачів у системі ступеневої освіти. Йдеться про стажування, наукові відрядження, обмін студентами. Без цього ми не бачимо майбутнього. Далі – підвищення інтересу молоді до актуальних проблем юридичної науки. На превеликий жаль, наші студенти тільки на останніх курсах починають виявляти інтерес до наукової роботи. Це треба робити не на 5-му, а на 2-му курсі.

– Який у Вас життєвий девіз?

– Девіз нашої сім’ї – «Через терни до зірок». Так уже повелося, що мені ніколи нічого не давалося просто так. Усе доводилося робити з великими труднощами. Це ж стосується і написання кандидатської та докторської дисертацій.

– Як любите відпочивати?

– Дуже люблю спорт. Вважаю себе спортивною людиною (я це відчув по міцному чоловічому рукостисканню – авт.). Дуже люблю плавання. Займаюся цим видом спорту з 6 років. Я – кандидат у майстри спорту з плавання. Коли людина плаває, у неї працюють усі групи м’язів, не тільки руки і ноги, а й м’язи спини, живота, плечей. Це абсолютно нетравматичний вид спорту. Взимку плаваю в басейні, а кожне літо, скільки себе пам’ятаю, ми відпочиваємо у Криму, який дуже люблю і добре знаю (не тільки південний берег, але і степовий, і гірський Крим). Останнім часом з’явилася йому альтернатива – Туреччина, Єгипет і т.д. Другим хоббі для мене є подорожі. Ми з сім’єю щороку намагаємося відвідувати одну країну. За останні роки побували з родиною в Туреччині, Єгипті, Тунісі, Ізраїлі, в Об’єднаних Арабських Еміратах. Із кожної країни привозимо маленькі сувеніри, фотографії, хоча знімаю я непрофесійно аматорським фотоапаратом.

– Хто Ваші однодумці в Інституті?

– В Інституті створений хороший професійний колектив, який добре розуміє поставлені перед ним завдання. Я хотів би відзначити при цьому особисту ініціативу й успіх при новаторських починаннях проректора з наукової роботи, доктора юридичних наук, професора, члена-кореспондента національної Академії правових наук, мого давнього і доброго знайомого Олефіра Віктора Івановича. Ми познайомилися з ним у далекому 1986 році, працювали разом в Інституті держави і права. Організовували школу молодих учених-юристів в Алушті, на базі пансіонату «Юність». Запрошували для проведення занять відомих учених-професорів. Там я познайомився з молодим аспірантом Віктором Олефіром, котрий згодом став видатним ученим. Серед запрошених для проведення занять був маловідомий на той час доцент із Ленінградського університету Анатолій Олександрович Собчак, надалі – мер Санкт-Петербурга, відомий політичний діяч. Хотів би виділити завідувача кафедри теорії держави і права, доктора, професора, Заслуженого юриста України Мурашина Олександра Геннадійовича, якого я теж знаю багато, багато років як колегу, з яким ми йшли нога в ногу. Ми одночасно в 1985 році захистили кандидатські дисертації і зараз працюємо разом. У нас добрі партнерські, дружні, професійні стосунки. Ми з ним – неконфліктні люди. Дуже важливо, коли в колективі панує атмосфера доброзичливості, довіри, хоча контроль і облік повинен бути завжди. Ми активно ведемо пошук молодих кандидатів і докторів наук, щоб зміцнити науковий потенціал нашого Інституту.

Ігор Олександров, журналіст

 

Основні етапи педагогічної та науково-педагогічної діяльності у вищих закладах освіти III-IV рівня акредитації:

 • 1.09.1989 – 31.12.1995 – старший викладач, доцент кафедри права Київського політехнічного інституту;
 • 1.03.1999 – 5.09.2000 – доцент кафедри правознавства, професор кафедри державно-правових дисциплін юридичного факультету Академії муніципального управління;
 • 6.03.2000 – 31.08.2009 – завідувач кафедри конституційного права, доцент на посаді професора, заступник декана юридичного факультету Академії муніципального управління;
 • 1.09.2009 – по теперішній час – завідувач кафедри конституційного, адміністративного та фінансового права, професор Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна».

Веде навчальні курси: Конституційне право України, Конституційне судочинство в Україні, Державне будівництво і самоврядування в Україні, Державне право зарубіжних країн.

З основних навчальних курсів з метою методичного забезпечення навчального процесу опубліковано:

 • Програма навчальної дисципліни «Конституційне право України». – К.: Університет «Україна», 2010. – 85 с.;
 • Робоча навчальна програма дисципліни «Конституційне право України» спеціальності «Правознавство». – К.: Університет «Україна», 2010. – 108 с.;
 • Опорні конспекти з курсу: Конституційне право України (для студентів заочної форми навчання). – К.: Університет «Україна», 2010. – 161с.;
 • Навчально-методичні рекомендації по виконанню магістерської роботи. Спеціальність «Правознавство». – К.: Академія муніципального управління, 2010. – 20с.

Проходив підвищення наукової кваліфікації в Інституті паньства і права Польської академії наук (м. Варшава, Польща), червень 2006 р., та на кафедрі конституційного права юридичного факультету Ягілоньського університету (м. Краків, Польща), червень 2008 р.

Має 117 публікацій, із них 76 наукового та 41 навчально-методичного характеру, в тому числі 33 у фахових виданнях. Після захисту докторської дисертації опубліковано 15 праць, із них 10 наукового та навчально-методичного характеру, в тому числі 10 у фахових виданнях.

Основні праці:

 • Державна влада в Україні: становлення, організація, функціонування : Монографія // Дніпропетровськ: Ліра ЛТД, 2006. – 360 с.
 • Пропорційна система виборів до Верховної Ради України – оціночний аспект // Право України, 2006. – №4. – С. 107-110. (фахове видання).
 • Зміст державної влади в Україні та її легітимність. – Вісник Запорізького юридичного інституту, 2007. – №3. – С.16-21. (фахове видання).
 • Принцип поділу влади як основа організації і функціонування державної влади в Україні // Збірник наукових праць. Актуальні проблеми політики. – Вип. №30. – Одеса. – С. 31-35. (фахове видання).
 • Система стримувань і противаг як засіб організації та функціонування державної влади в Україні // Право і суспільство, 2009. – № 2. – С. 12–17. (фахове видання).
 • Правові засади реалізації законодавчої влади парламентом України Верховною Радою України // Науковий вісник Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ. – Дн-ск., 2010. – №2. – С. 43–52. (фахове видання).
 • Деякі аспекти правового статусу Президента України // Право і суспільство, 2010. – №6. – С. 9-12. (фахове видання).
 • Актуальні питання співвідношення політики і державної влади на сучасному етапі розбудови Української держави // Збірник наукових праць кафедри конституційного, адміністративного та фінансового права Університету «Україна». – Вип. №2. – К., 2010. – С. 7-14.
 • Програма навчальної дисципліни «Конституційне право України» // Методичні матеріали. – К.: Університет Україна», 2010. – 85 с.
 • Опорні конспекти з курсу «Конституційне право України» //Конспекти лекцій. – К.: Університет «Україна», 2010. – 146 с.

Брав участь у 14 наукових конференціях, у тому числі:

 • всеукраїнській науково-теоретичній конференції ”Організаційні і правові аспекти реформування державної влади на сучасному етапі в Україні” (м. Київ, 2007 р.);
 • міжнародній науковій конференції ”Вітчизняна юридична наукова спадщина і сучасність” (м. Дніпропетровськ, 2007 р.);
 • всеукраїнській науково-практичній конференції ”Удосконалення діяльності органів внутрішніх справ України з попередження та розкриття злочинів та інших правопорушень” (м. Запоріжжя, 2007р.);
 • науково-теоретичній конференції ”Правові засади реформування державної влади та місцевого самоврядування в Україні” (м. Київ, 2008 р.);
 • науково-практичній конференції ”Удосконалення механізмів державного управління та місцевого самоврядування” (м. Київ, 2009 р.).

За результатами конференцій опубліковано 8 статей та 6 тез доповідей.